شرکت در طرح پژوهشی مغز ایرانیان سالم

ما در این پژوهش قصد داریم برای کمک به پزشکان برای تشخیص بهتر بیماری ها و مشکلات مغزی، با استفاده از روش تصویربرداری ام آر آی مغز، از ساختار مغز ایرانیان سالم یک بانک داده درست کنیم. به این صورت که  تعداد زیادی یعنی در حدود 300 ایرانی سالم که به این منظور داوطلب میشوند را تحت معاینات پزشکی و روان شناختی قرار بدهیم تا مطمئن بشویم سالم هستند. بعد با استفاده از روش های کامپیوتری یک اطلس یا نقشه مغزی درست کنیم که بعدا پزشک ها برای تشخیص بیماری ها بتوانند از این نقشه استفاده کنند. در حال حاضر در اکثر کشورهای دنیا چنین چیزی وجود دارد ولی در ایران عزیز ما هنوز قشه ای برای کمک به تشخیص بیماری ها وجود ندارد. ما هم تصمیم گرفتیم به کمک علاقه مندان داوطلب این کار را انجام بدهیم.

بعد از اینکه شماره تماستون رو با ما در میون گذاشتید، پزشک ما با شما تماس میگیرند و چندتا سوال تلفنی ازتون میپرسند و زمان حضورتون رو هماهنگ میکنند. ما شما رو در دو روز متفاوت ملاقات میکنیم.

 در یک روز پزشک شما رو معاینه میکنند و تصویربرداری ام آر آی مغز انجام میدین.

در روز دیگر شما در زمان تعیین شده تشریف میارید و  چند پرسشنامه روان شناختی که مثل بازی جذاب و مفرح هست رو انجام میدید.

میزان پیشرفت پروژه:

100%

20 تا 30 سال

100%

30 تا 40 سال

100%

40 تا 50 سال

100%

50 تا 60 سال

100%

60 تا 70 سال

سوالات رایج:

تا به امروز هیچ ضرری برای دستگاه ام آر آی گزارش نشده. به جز زمانی که شخص در بدنش (یا بیرونش) فلزی داشته باشه که آهنربای دستگاه اونو به سمت خودش جذب کنه. ولی برای خود بدن مشکلی وجود نداره. در ضمن خود انجام دهندگان این پروژه هم بارها در طول این سالها به خاطر پروژه های دیگران وارد دستگاه ام آر آی شدن. و همگی حالشون خوبه و سالمن. همچنین،ما کُد اخلاق هم داریم که نشون میده ضرری برای کسی نداریم.

پس حواستون باشه اگر ایمپلنت یا هر شیئ فلزی دیگه ای توی بدنتون دارین نمیتونین تو این مطالعه شرکت کنین. درضمن ما اطلاعات شخصی شما رو به هیچ کسی ازنزدیکانتون گرفته تا رئیس جمهور نخواهیم داد و بعد از انجام تمام مراحل، تصاویر شما بی نام خواهند شد.

  • سن بیشتر از 20 سال و کمتر از 70 سال.

  • اگر بیماری خاصی ندارین و در کل میتونین بگین من آدم سالمی هستم و در حال حاضر هیچ دارویی رو برای مدت طولانی مصرف نمیکنم. البته اگر نمیدونین که سالم هستین یا نه، ایرادی نداره، پزشک شما رو معاینه خواهند کرد که هم ما و هم خودتون از سلامتتون مطمئن بشیم.

  • اگر بریس فلزی دندان، ضربان ساز قلبی، ترکش، پلاتین، استنت عروق، کاشت حلزون، ایمپلنت گوش یا هر نوع ایمپلنت دیگر، تاتو در ناحیه صورت،  نگینهای زیبایی، یا به عبارتی هر گونه فلزکاشته شده در بدن نداشته باشید.

  • اگر از محیط های کوچک و بسته ترسی ندارید و به راحتی میتونین وارد دستگاه ام آر آی بشین.

 خب قراره ما شما رو در دو روز متفاوت ببینیم. یک روز که تست های روان شناختی از جمله تست حافظه و توجه و عملکردهای اجرایی و سرعت عمل انجام میدین، ماکزیمم دو ساعت در خدمت شما خواهیم بود که امیدواریم در کنار ما بهتون خوش بگذره.

 روز دیگر هم فقط 1 ساعت شما رو ملاقات خواهیم کرد که هم تحت معاینه پزشکی قرار میگیرین و هم تصویربرداری ام آر آی انجام میدین.

خیلی ساده:

فرم موجود در انتهای این صفحه را پر کنید.

اگر سوالی دارید هم میتوانید در بخش پیام بنویسید و برای ما بفرستید.

فاز جمع آوری داده تمام شد و تمام گروه های سنی تکمیل شدند.

فرد جدیدی به پروژه اضافه نخواهد شد.